Ako ušetriť náklady na opravu čelného skla?

Stačí len malý kamienok odletený z auta idúceho pred vami zlým smerom a už sa na vašom čelnom skle objaví malá bodka. V takomto prípade je to ešte šťastie. Ak vám však na čelnom skle vznikne väčšia bodka či dokonca prasklina, je nutné dať čelné sklo opraviť. Zo zákona sa totiž pri istých rozmeroch praskliny stáva vozidlo nespôsobilým na cestnú premávku. Máte niekoľko možností, ako túto situáciu vyriešiť. Tí, ktorí mysleli dopredu a majú poistenie, dokonca ušetria.

Čelné sklo a jeho oprava

Stala sa vám už situácia, že ste prišli k svojmu vozidlu a zistili ste nepríjemnú skutočnosť - poškodené čelné sklo? Či už v dôsledku odleteného kamienka alebo skalky, ktoré ste si predtým možno nevšimli, alebo nové poškodenie počas jazdy. Tak či onak, poškodenie tam je, a vy budete nútení si ho dať opraviť. Aj keď záleží od značky a typu vozidla, čelné sklo určite nie je lacná záležitosť. Ak vám však nič iné neostáva, ste nútení tieto prostriedky vynaložiť. Niekedy však viete presne, kto vám vaše čelné sklo poškodil. Ide o spomínaný prípad odleteného kamienku z predchádzajúceho auta. V domnení, že máte vy aj dotyčný splnenú zákonnú povinnosť a uzatvorené PZP, sa môžete posnažiť vozidlo pred vami zastaviť. Z jeho PZP by ste potom mali nárok na náhradu škody. Stačí spísať Správu o nehode a určiť vinníka a iné skutočnosti a malo by to byť. Už to však nie je až také jednoduché ako kedysi. Poisťovne totiž už nenahrádzajú škody na čelnom skle, hoci je vinník známy. Na svoje či vinníkove PZP sa tak nemôžete spoliehať a platba za opravu či nové čelné sklo zostane len na vašich pleciach.

Čelné sklo a havarijné poistenie

Čelné sklo si môžete poistiť v rámci havarijného poistenia. Ide o krytie rizík, ktoré súvisia s poškodením alebo zničením vášho čelného skla. Budete tak zaistení napríklad proti prípadom, že vám na kapotu padne strom alebo jeho časť a čelné sklo vám znehodnotí, alebo pre prípad, že sa vám poškodí čelné sklo v rámci cestnej premávky. Havarijné poistenie však vyžaduje spoluúčasť poistníka, teda držiteľa vozidla. Môžete si tak v poisťovni uplatňovať náhradu škodu, výšku spoluúčasti zvolenú pri uzatváraní poistenia však budete musieť uhradiť vy. Oprava či výmena čelného skla teda nebude úplne zadarmo.

Samostatné poistenie čelného skla

Čoraz viac klientov využíva samostatné poistenie čelného skla. Ide o produkt, ktorý vám zabezpečí, že v prípade poškodenia alebo zničenia čelného skla vám bude škoda nahradená. Tým, že ide o samostatné poistenie, nemusíte si ho uzatvárať v rámci rôznych balíčkov, čo využívajú hlavne tí klienti, ktorí o ostatné zložky možno záujem nemajú alebo ich jednoducho nepotrebujú. Aj keď človek na cestách nikdy nevien. Samostatné poistenie čelného je však výhodným variantom, pričom niektoré poisťovne vám poistia už do istej miery poškodené čelné sklo. Zo všetkých troch možností je tak samostatné poistenie čelného skla tým najvýhodnejším, ak si potrebujete chrániť najmä svoje čelné sklo.

Späť na všetky tipy pre vlastníkov automobilov

2011 - 2023 © pzp-porovnanie.sk