Kedy a prečo si zvoliť vyššie krytie pre PZP a asistenčné služby?

Uzatvárate si PZP a rozmýšľate, pre ktorú ponuku sa rozhodnúť? Väčšina ľudí si zvolí práve to cenovo najvýhodnejšie PZP zo zákona. Je totiž povinné a určené pre náhradu škody tretím osobám. Netreba ho však podceňovať. V niektorých prípadoch vie byť dokonca výhodné aj pre samotného poistníka. Vyberte si to správne krytie, niekedy aj vyššie, a získajte aj Asistenčné služby. Určite ich oceníte.

Vyššie krytie pre PZP

Limity poistného krytia pre PZP určujú hranicu, do akej výšky je poisťovňa povinná nahradiť škodu tretej osobe. Rozlišujú sa pritom škody na majetku a škody na zdraví, ktoré majú odlišné limity krytia. Od 1. januára 2012 sú pre všetky poisťovne určené minimálne limity:

 • Pre škody na zdraví 5 mil. EUR
 • Pre škody na majetku 1 mil. EUR

Pre PZP si však môžete vybrať aj varianty produktov s vyšším krytím. V takom prípade získate napríklad krytie pre škody na majetku namiesto 1 mil. EUR až 2 mil. EUR. Samozrejme je nutné vedieť, že tento produkt sa môže v porovnaní vyskytnúť aj o niečo nižšie, a tak síce nebude ten najlacnejší, ale určite výhodný. Niekedy totižto, ak si zhodnotíte všetky okolnosti a možné prípady, sa priplatiť oplatí. Koniec-koncov nejde o veľkú čiastku a výhodné to bude najmä pre vás. Ak totiž príde k škode, ktorá presiahne základné poistné krytie, budete zabezpečení aj v takomto prípade. Zvlášť výhodné je PZP s vyššími limitmi pre vodičov, ktorí jazdia veľmi často do zahraničia.

PZP a Asistenčné služby

PZP je zo zákona poistením zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. V rámci PZP však každá poisťovňa poskytuje aj asistenčné služby, aspoň v základnom rozsahu. Ak sa rozhodnete pre rozšírený produkt s vyšším krytím, súčasne získate aj rozšírené Asistenčné služby. Základné Asistenčné služby obsahujú (v závislosti od konkrétnej poisťovne):

 • pomoc v prípade nepojazdného vozidla: výjazd technika, odťah vozidla do najbližšieho servisu, úschova nepojazdného vozidla, náklady na spiatočnú cestu, zabezpečenie ubytovania, požičanie náhradného vozidla
 • pomoc v prípade poruchy vozidla: výjazd technika, oprava na mieste, odťah do najbližšieho servisu
 • pomoc v prípade krádeže vozidla: ubytovanie, náklady na spiatočnú cestu
 • a ďalšiu pomoc: pri strate kľúčov, nedostatku paliva, defekte pneumatík, vybitej batérie, starostlivosti po nehode a podobne.

Aj v tomto prípade však platí, že uvedená pomoc je v rámci Asistenčných služieb pre PZP platná iba do určitej výšky stanovenej v zmluve. Ak máte záujem o vyššie krytie Asistenčných služieb, je dobré si zvoliť vyššie krytie pre PZP a dané produkty (PLUS, EXCELENT a podobne).

Asistenčné služby samostatne alebo aj poistenie sedadiel

Asistenčné služby sa dajú poistiť aj samostatne. Ak ste presvedčení, že by sa vám rozšírené Asistenčné služby hodili, ale nemáte v pláne si rozširovať krytie na PZP či uzatvárať havarijné poistenie, máte k dispozícii samostatné Asistenčné služby. Získate pomoc na cestách v núdzových situáciách a ušetríte!

Výhody samostatného produktu Asistenčné služby:

 • pomoc v núdzových situáciách doma i v zahraničí
 • možnosť krátkodobých asistenčných služieb iba pre obdobie Vašej dovolenky alebo pracovnej cesty
 • výhodná ročná asistencia
 • cestná asistencia s doplnkovými službami pre turistov a obchodných cestujúcich

Poistenie sedadiel

Ste zodpovedný vodič a chcete čo najviac chrániť seba, ale aj posádku svojho vozidla? Poistenie sedadiel je potom to pravé poistenie, ktoré vás ochráni. Poistenie sedadiel, na rozdiel od PZP, chráni iba ľudí, nie vozidlo. Jeho platnosť je však celosvetová a bez obmedzenia.

Čo zahŕňa poistenie sedadiel?

 • poistenie pre úraz s následkom smrti a s následkom čiastočnej trvalej invalidity
 • poistenie zlomeniny i popálenín
 • poistenie pre odškodnenie v prípade úrazu pri hospitalizácii v nemocnici
 • vyplatenie bonusu, v prípade, že osoby vo vozidle použili bezpečnostný pás v prípade úrazu s následkom smrti alebo s následkom čiastočnej trvalej invalidity

Poistenie sedadiel je možné uzatvoriť v troch variantoch, pričom sa líšia vo výške poistného krytia. Je tak len na vás a vašom rozhodnutí, do akej miery chcete chrániť osoby vo vašom vozidle. Poistenie sedadiel je však výhodným a najmä zodpovedným riešením!

Späť na všetky tipy pre vlastníkov automobilov

2011 - 2022 © pzp-porovnanie.sk