Kto má právo na najnižšie PZP?

Kto by nechcel mať najlacnejšie PZP? Stačilo by sa presťahovať na vidiek, kúpiť si také auto, ktoré má najnižší výkon a najlepšie by ešte bolo, keby práve oslávil  štyridsať rokov. To je totiž ideál majiteľa vozidla v súvislosti s najvýhodnejším PZP. Čo však s tými ostatnými? Máme aj my ostatní nárok na nízke PZP? Poradíme vám.

Segmentačné kritériá, ktoré ovplyvňujú PZP

Väčšina vodičov, najmä tých slovenských, je často nespokojná, či už s úrovňou ciest, technickými službami, ale aj s výškou ich povinného zmluvného poistenie. Niet sa však čo čudovať.  Je totiž niekoľko dôvodov,  prečo sa ceny PZP stále menia a takmer nerastú.

Poisťovne totiž výšku PZP stanovujú na základe tzv. segmentačných kritérií. Najčastejšie sú to vek vodiča, výkon motora a objem valcov.

1. Výkon motora a objem valcov.

V tomto prípade klesá výška ceny PZP na základe znižujúceho sa výkonu motora a narastajúceho veku vodiča (držiteľa vozidla).  I keď druhú veličinu zmeniť nemôžete, ak chcete, aby ste mali nárok na nižšie poistné, musíte na to myslieť už pri výbere vozidla!

Presvedčte sa sami uvedenými príkladmi:

  • Škoda Fabia

výkon motora: 40 kW, objem valcov: 1198 cm³ = PZP vo výške 83 – 233 €

  • Citroën C3

Výkon motora: 55 kW, objem valcov 1360 cm³ = PZP vo výške 103 – 274 €

  • Renault Mégane

Výkon motora: 66 kW, objem valcov: 1598 cm³ = PZP vo výške 123 – 306 €

  • Škoda Octavia Combi

Výkon motora: 77 kW, objem valcov: 1896 cm³ = PZP vo výške 137 – 375 €

(Uvedený ceny poistného boli vypočítané pre vodiča vo veku 24 rokov, žijúceho v okrese Bratislava)

2. Vek vodiča

Je zo všetkých najdôležitejšie kritérium a zohľadňuje ho až 9 z 11 poisťovní. Najmä v dôsledku tejto segmentácie je PZP najdrahšie pre mladých a neskúsených vodičov ako pre tých s dlhoročnou praxou. Z istého pohľadu je to logické, z toho ekonomického pre vodiča už menej.

Uvádzame tiež niekoľko príkladov:

  • Škoda Fabia

Vek 24 rokov = poistné 81 – 170 €, vek 52 rokov = poistné 81 – 170 €

  • Citroën C3

Vek 24 rokov = poistné 96 – 269 €, vek 52 rokov = poistné 90 – 226 €

  • Renault Mégane

Vek 24 rokov = poistné 117 – 390 €, vek 52 rokov = poistné 101 – 286 €

  • Škoda Octavia Combi

vek 24 rokov = poistné 137 – 390 €, vek 52 rokov = poistné 129 – 332 €

(Uvedené ceny PZP sú počítané pre vodiča žijúceho v okrese Bratislava)

Ideálne PZP dosiahne málokto, pre ostatných je tu porovnávacia kalkulačka!

Uviedli sme len tie najdôležitejšie segmentačné kritériá, ktoré poisťovne využívajú na výpočet ceny PZP. Dve z nich viete ako vodiči ovplyvniť pri výbere vozidla, vek už takú možnosť nemá. Poisťovne však využívajú aj ďalšie kritéria, dokopy až 21. Ide napríklad o hmotnosť vozidla, trvalé bydlisko držiteľa vozidla, dĺžka jeho bezškodového priebehu či to, akú formu splátok si pri uzatváraní zvolil (ročná, polročná, štvrťročná). Všeobecne však môžeme povedať, že najideálnejší model najlacnejšieho PZP by zohľadňoval vodiča vo veku 45 rokov a viac z malej obce jazdiaceho na aute s nízkym výkonom a malým objemom, pričom najmenej 8 rokov nespôsobil svojim vozidlom nejakú poistnú udalosť. Patríte do tejto kategórie? Ak áno, máte možnosť získať to najlacnejšie PZP.Ostatní však zúfať nemusia. Vďaka výhodnej možnosti porovnania ponúk si najvýhodnejšie PZP môže nájsť každý

Späť na všetky tipy pre vlastníkov automobilov

2011 - 2023 © pzp-porovnanie.sk