Aktuality a novinky v PZP

Ak chcete mať prehľad o tom, čo sa deje v oblasti povinného zmluvného poistenia (PZP) a súvisiacej legislatívny, ste na tom správnom mieste.

Ktoré sedadlo v aute je najbezpečnejšie?

4.1.2022

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, na ktorom mieste v aute ste najviac v bezpečí? V prípade, že ste šofér, automaticky si sadáte za volant. Ako spolujazdec máte v bežnom päťmiestnom aute na výber až štyri miesta: vedľa šoféra, vzadu za šoférom, v strede alebo napravo.

Mnohí neradi sedia vzdanej časti vozidla na ktorejkoľvek strane, pretože im môže prísť nevoľno. Podľa štatistík sú však práve tieto miesta najviac bezpečné. Osoby sediace v tejto časti auta zvyšujú svoju bezpečnosť o 29 %. Najbezpečnejšie je pritom miesto v strede, pretože pri náraze spredu alebo z boku nie je v priamom zásahu. Paradoxne však toto miesto patrí medzi najmenej obľúbené. Ktokoľvek sedí na tomto mieste nemá dobrý výhľad z okna, nemôže si oprieť ruky a cíti sa stiesnene, ak vedľa neho z každej strany niekto sedí.

Možno toto miesto neobľubujete ani vy, no ak sa vám nabudúce stane, že vás tam bude chcieť niekto usadiť, v podstate vám robí službu. Majte na pamäti, že vás usádza na to najbezpečnejšie miesto vo vozidle a hoci sa nemusíte cítiť práve najpohodlnejšie, určite budete najviac v bezpečí.

Nová Dacia Jogger je na svete

8.9.2021

Známa rumunská automobilka predstavila nový model Jogger, ktorý má v sebe kombinovať praktické kombi, priestrannosť MPV a dizajn SUV. Zároveň ide o najväčší model od tohto automobilového výrobcu, ktorý ponúka až 7 miest na sedenie. Model je dostatočne oplastovaný a má aj strešne nosiče, Napriek tomu však nejde o terénne vozidlo, pretože má pohon len na predných kolesách.

Jogger bude dostupný s viacerými verziami motorov. Vodiči si budú môcť vybrať medzi TCe 110 a TCe 100 LPG a neskôr bude tento model dostupný aj ako hybrid. Cena toho priestranného a zároveň praktického vozidla by podľa výrobcu nemala presiahnuť sumu 15 000 €. Prvé objednávky v Európe možno realizovať od novembra a auto bude u dealerov dostupné od februára 2022. Prvé reakcie po predstavení vozidla boli pozitívne, čas ukáže, či sa nový model vodičom osvedčí rovnako, ako ostatné modely od tejto značky.

Čaká nás aj odklad platieb poistného za PZP?

1.5.2020

Globálna pandémia zasiahla každú oblasť nášho života a najviac ovplyvnila ekonomiku. Odklad splátok úverov, štátne príspevky pre podnikateľov a firmy, či zrušené pokuty za TK a EK sú úľavy, ktoré ľudia môžu využiť v situácii, keď sa v čase pandémie dostali do finančných ťažkostí. Na mieste je preto otázka, či sa nechystá aj odklad splátok poistného. Predsa len, poistenie auta nie je najmenší finančný výdavok. Čo na to poisťovne?

Na každom kroku nás v tejto situácii čakajú nejaké obmedzenia. Poisťovne však naďalej poskytujú svoje služby a servis iba s minimálnymi obmedzeniami. Rovnako vykonávajú aj šetrenia a vyplácanie poistných udalostí bez akýchkoľvek zmien. Je však nutné zvážiť to, že hoci sú poisťovne veľké korporácie, súčasná situácia je ťažkou skúškou aj pre ne. Na svoje fungovanie potrebujú zdroje a prostriedky, ktoré získavajú z poistného za poistné produkty, ktoré ponúkajú. Inými slovami, ak poisťovne majú prežiť, musia fungovať ďalej bez zmenených podmienok a to zahŕňa poskytovanie poistnej ochrany za úhradu poistného. Preto by klienti nemali rátať s tým, že príde k plošnému odloženiu alebo zrušeniu platieb poistného za PZP. Ak by poisťovne prišli o tento zdroj príjmu, hrozili by im existenčné problémy. To by  v konečnom dôsledku malo negatívny dopad aj na klientov, ktorí by mohli prísť o svojich poisťovateľov.

Vláda doteraz nevydala žiadne nariadenie, podľa ktorého by si klienti mohli uplatniť odklad splátok poistného. Povinnosť mať platné povinné zmluvné poistenie je tak naďalej aktuálna bez akýchkoľvek zmien.

Pripravovaná novela cestného zákona prinesie niekoľko zmien

11.2.2019

Ministerstvo vnútra pripravuje novelu cestného zákona, ktorá by mala priniesť úplný zákaz používania mobilných telefónov za volantom. Taktiež sa by pokuty za obsluhu mobilného telefónu počas šoférovania mali zvýšiť z pôvodných 50 € na 100 €. Zákaz pritom neplatí len pre telefóny, ale aj pre všetky audiovizuálne a iné zariadenia. V novele sa ministerstvo chce venovať aj mladším vodičom. Tých budú čakať prísnejšie tresty. Stačí, aby dvakrát porušili zákon a budú musieť absolvovať preškolenie v autoškole, sedenie u dopravného psychológa alebo opakovacie testy z pravidiel cestnej premávky. Rezort vnútra chce prostredníctvom úpravy v zákone aj obmedziť vypisovanie papierových žiadostí pri evidencii vozidla. Po novom by sa do žiadosti mali dopisovať už iba tie údaje, ktoré sa nedajú vyčítať z občianskeho a technického preukazu. Taktiež sa plánuje zrušenie technických prehliadok pri prehlasovaní z jedného okresu do iného. Nariadenie je v praxi údajne neefektívne, pretože každé vodilo má VIN číslo vyrazené na inom mieste. Novela zákona by tiež mala priniesť možnosť doručenia tabuliek s evidenčným číslom priamo na adresu. O tom, či tieto zmeny budú nakoniec platné sa dozvieme až o niekoľko mesiacov. Rezort vnútra plánuje návrh novely predložiť vláde do leta.

Legendárne Porsche oslavuje 70 rokov

9.7.2018

Luxusná značka automobilov Porsche tento rok oslavuje 70 ročné jubileum. Pred sedemdesiatimi rokmi Ferdinand „Ferry“ Posrche premenil svoj sen a o vlastnom športovom aute na realitu. Tak vznikol model 356, za ktorým úspešne nasledoval model Porsche 550 a neskôr legendárny 911 a tiež model zvaný Mission E. Ikonický automobilový výrobca svoje významné narodeniny oslavuje naozaj veľkolepo – uvedením nového konceptu Speedster Concept, ktorý vychádza zo základov legendárneho modelu 911. Voz je vyrobený ako kabriolet s dvomi miestami na sedenie. Karoséria je prevedená v odtieňoch bielej a sivej a celkový dizajn je doplnený retro spätnými zrkadlami a výrazne skloneným čelným sklom. Unikátne vozidlo sa zároveň vyznačuje veľmi nízkou hmotnosťou a agregátom s výkonom 368kW (500k). Jedinečný Spreedster Concept sa však do sériovej výroby nedostane, je vyrobený len ako výstavný kus na oslavu tohtoročného jubilea. Dnes by sme asi ťažko našli niekoho, kto nepozná túto značku. Porsche je už od svojich začiatkov symbolom luxusu, kvality a dobrého vkusu. Autá tejto značky uchvacujú motoristov po celom svete a vďaka neustálemu napredovaniu a skvalitňovaniu svojej výrobnej technológie má Porsche stále čo ponúknuť.

Premium Insurance Company Limited na Slovensku

3.2.2017

Na slovenský poistný trh vstúpila nová poisťovňa. Aktuálne svoje poistenie ponúka síce len firmám a podnikateľov, neskôr však plánuje služby rozšíriť aj pre fyzické osoby. Dokonca sa v jej ponuke má od roku 2018 objaviť aj poistenie vozidiel. Aktuálne má v ponuke len 3 produkty – poistenie podnikateľských rizík, poistenie zodpovednosti za škodu a poistenie bytov, domov a domácností.

Poisťovňa Premium Insurance Company Limited bola založená na Gibraltári koncom roka 2015. Je pobočkou poisťovne z iného členského štátu, má za partnera významnú spoločnosť Quest Group s dlhoročnými skúsenosťami na európskom trhu, ale 100 % jej majetku vlastní slovenská spoločnosť Respect International.  Môžeme tak povedať, že ide zatiaľ o jedinú čisto slovenskú poisťovňu. Výhodu by to malo priniesť najmä v rámci poznania domáceho trhu a možnosti prispôsobenia sa mu.

Nechajme sa teda prekvapiť, ako nová poisťovňa zamieša karty na slovenskom poistnom trhu, aké produkty bude ponúkať a čo všetko pre svojich klientov pripraví.

Aké budú ceny PZP v roku 2017?

12.11.2016

Poisťovne poskytujúce povinné zmluvné poistenie uverejňujú vždy na prelome októbra a novembra nové cenníky poistného pre ďalší rok. Rovnako tak urobili aj teraz. Budú dohady o zvyšovaní cien PZP pravdivé?

Pre niekoho áno, pre niekoho nie. Na uvedenú otázku totiž neexistuje jednoznačná odpoveď. Môžeme síce predpokladať, že u väčšiny ľudí príde k navýšeniu ceny, sú však aj takí, ktorí si cenu udržia, resp. môžu platiť menej. Rozhodujúcim faktorom je škodový priebeh. Poisťovne už musia uplatňovať systém bonus – malus. Kto sa teda môže pripraviť na vyššie poistné?

  • vodiči, ktorí spôsobili poistnú udalosť
  • vodiči jazdiaci na výkonných vozidlách registrovaných vo väčších mestách
  • mladí a neskúsení vodiči

Ušetriť naopak môžu tí, ktorí jazdia dlhodobo bez nehôd, majú z pohľadu výkonu slabšie vozidlo a registrované v menšom meste. Poisťovne sa však snažia poskytovať aj viaceré zľavy, ktoré môžu k zníženiu PZP dopomôcť. Ide napr. o vernostnú zľavu, zľavu za iné poistné produkty, za ročnú platbu, tzv. rabaz za skúsenosť (pre vodičov jazdiacich viac ako 1 rok bez nehody), niektoré dokonca zvýhodňujú aj mladých nad 24 alebo 30 rokov, dôchodcov, držiteľov preukazu ZŤP a vozidlá staršie ako 12 rokov.

Ak by sa vám zdalo, že zvýšenie cien je akýmsi výstrelkom poisťovní, nie je to celkom tak. Spomedzi ostatných európskych krajín sme mali dlhodobo jedno z najnižších PZP. Poisťovne v mnohých prípadoch dotovali chýbajúce prostriedky z iných produktov. Po zavedení 8-percentného odvodu aj z ďalších produktov neživotného poistenia už však nebudú mať z čoho. Navyše sa stále zvyšuje počet áut na cestách, počet nehôd a aj výšky škôd, keďže vozidlá sú čoraz drahšie. Jedinou možnosť, ako ušetriť a vybrať si tú najvýhodnejšiu ponuku, je využiť PZP porovnanie všetkých poisťovní a vybrať si spomedzi všetkých ponúk. 

PZP vám pomôže už aj pri poškodenom čelnom skle

21.8.2016

V prípade, ak vám pred vami idúce vozidlo spôsobí poškodenie čelného skla v dôsledku odleteného kamienka, mali by ste ušetriť. Náhrada škody by totiž mala byť vyplatená z PZP. Doteraz boli takéto situácie veľmi problematické a poisťovne v mnohých prípadoch preplácať takéto poškodenia nechceli. Odletenie kamienka nepovažovali za situáciu majúcu pôvod v prevádzke vozidla. Keďže to ani zákon neudáva, bolo takmer nemožné domáhať sa svojich práv.

Definitívnu bodku takýmto situáciám dáva Najvyšší súd SR, ktorého rozhodnutím sa situácia mení. Podľa stanoviska Najvyššieho súdu SR je totiž aj odletenie kamienka z idúceho vozidla dôvodom na riešenie z povinného zmluvného poistenia, pretože bola škoda spôsobená v rámci prevádzky vozidla. Poškodení sú tak o krôčik bližšie k možnosti získať poistné plnenia aj v takýchto prípadoch. Nie je to síce uvedené v zákone, ale stanovisko je záväzné pre súdy. Každý súdny spor v takomto prípade skončí v prospech poškodeného. Otázne je, či sa budú poisťovne vystavovať súdnym konaniam alebo pristúpia k preplácaniu škôd bez priveľkých námietok. 

ASTRA definitívne končí a začne vyplácať svojich klientov

30.5.2016

Po odobraní licencie poisťovni ASTRA rozhodol dňa 3.12.2015 súd v Bukurešti o začatí konkurzného konania. Voči nemu sa však hlavný akcionár odvolal, a tak rozhodnutie nenadobudlo právoplatnosť. Stalo sa tak až po rozhodnutí odvolacieho súdu, ktorý konkurzné konanie odobril. Od 28.4.2016 tak už poisťovňa začína svoju likvidáciu. Klientom a poškodeným, ktorí si prostredníctvom rumunského garančného fondu uplatnili svoje pohľadávky, budú ich peniaze vyplatené. Rovnako to platí aj v prípade, že sa nároky uplatňovali cez slovenský garančný fond. Postupne by sa tak mali doriešiť všetky nevyriešené záležitosti, ktoré budú znamenať definitívny koniec poisťovne ASTRA, nielen na Slovensku.

Poisťovni ASTRA bolo odobrané povolenie!

1.10.2015

Poisťovňa ASTRA, ktorá na Slovensku poskytovala viaceré poistné produkty vrátane PZP, musela ukončiť predaj. Môže za to odobrané povolenie na vykonávanie poisťovacej a zaisťovacej činnosti jej materskej spoločnosti v Rumunsku v dôsledku finančných problémov. Tým pádom sa táto situácia týka aj slovenskej pobočky. Stalo sa tak dňa 26.8.2015, pričom právoplatnosť toto rozhodnutie nadobudlo 31.8.2015. Od tohto dátumu nie je možné v poisťovni uzatvoriť novú zmluvu a práve prebiehajú rokovania o budúcom pôsobení poisťovne ASTRA a riešení vzniknutej situácie. 

2011 - 2023 © pzp-porovnanie.sk