Nemám PZP. Čo mi hrozí?

Podľa zákona musí mať každé vozidlo, ktoré je prihlásené na dopravnom inšpektoráte platné PZP. Slúži na krytie zodpovednosti vodiča za škodu, ktorú neúmyselne spôsobí inému vodičovi, či už pôjde o malé oškretie, zranenie či totálne zničenie cudzieho auta. Hoci je zmysel platného zákonného poistenia nesporný, stále sa nájde dosť vodičov, ktorý túto poistku nemajú.

Nesplnenie povinnosti môže vyjsť draho

Platnosť povinného zmluvného poistenia kontrolujú policajti pre cestnej kontrole. Vodič je povinný preukázať sa zelenou kartou, ktorá potvrdzuje uzatvorenie a zaplatenie PZP. Ak policajti zistia, že vodič dané poistenie nemá uzatvorené, môžu ho sankciovať. Výška pokuty za používanie vozidla bez platného zákonného poistenia sa môže vyšplhať až do výšky 3 320 eur! Ako vidíte, rozhodne nejde o malú sumu, preto je lepšie zbytočne neriskovať a zákonné poistenie si uzatvoriť.

Ďalší problém nastane, ak vodič bez platného PZP spôsobí dopravnú nehodu. V takom prípade bude musieť vzniknutú škodu uhradiť z vlastného vrecka. Ak pôjde o menšiu škodu, napríklad za 200 eur, je možné, že nebude mať až taký problém ju zaplatiť. Čo pri väčších škodách, keď vinník nebude mať dosť peňazí? Vzniknuté poškodenia uhradí Slovenská kancelária poisťovateľov a následne bude vzniknuté výdavky vymáhať od vinníka. Svojej povinnosti nahradiť spôsobenú škodu sa tak v žiadnom prípade nevyhne.

Upozorňujeme, že ak vodič bez platného PZP spôsobí nehodu a tú následne uhradí z vlastných zdrojov, nezbaví sa povinnosti uzatvoriť a uhradiť zákonné poistenie auta. Havarijné poistenie sa tiež nepovažuje za náhradu povinného zmluvného poistenia. Zatiaľ čo havarijná poistka je nepovinná, PZP je nutné pre každé auto, ktoré chce jeho držiteľ aktívne využívať.

Na PZP sa vždy dá ušetriť

Ako vidíte, ak si povinné zmluvné poistenie neuzatvoríte, síce ušetríte za poistné, ale v prípade cestnej kontroly alebo dopravnej nehody vás to môže stáť viac, než dosť. Preto sa nevystavuje zbytočnému riziku, a svoje auto majte vždy poistené. Využite našu kalkulačku PZP, ktorá vám porovná ponuky od všetkých poisťovní na Slovenku. Tak vám vieme garantovať najlepšiu cenu zákonného poistenia.

2011 - 2024 © pzp-porovnanie.sk